Działalność gospodarcza, firma, spółka, przedsiębiorstwo, agencja, sprzedaż detaliczna, sprzedaż B2B, sprzedaż internetowa, wszystko to wiąże się ze słowem kontrahent. Kim właściwie jest kontrahent i jakie ma zadania?
Profesjonalista zawsze ma w zanadrzu działalność gospodarczą lub chociaż NIP. Świadczenie usług tego wymaga, tak samo jak sprzedaż towarów fizycznych i elektronicznych. Każdy biznesmen jest objęty tym samym prawem. Kontrahent może od każdej firmy czegoś zażądać. Dlatego warto wiedzieć kim jest kontrahent?
Strona umowy jaką jest kontrahent może mieć postać fizyczną albo prawną. Bardziej zrozumiale mówiąc jest to osoba, która uczestniczy w transakcji kapitałowej. Umowa zawierana z kontrahentem musi jasno wskazywać na zasady wzajemnej współpracy.
W biznesie prawo związane z kontrahentem dotyczy przede wszystkim:
„Zasady wykonywania działalności gospodarczej: przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji, poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów, a także poszanowania oraz ochrony praw i wolności człowieka”.
Jest to artykuł 9 Prawa Przedsiębiorców, który ładnie wskazuje kim jest kontrahent. Osoba, która współuczestniczy w transakcjach kapitałowych musi przede wszystkim zadbać o swój interes. W tym przypadku chodzi o to aby kontrahent nie odniósł szkody. Najprościej jest biznesmenom po prostu wywiązać się z określonej umowy, co do ostatniej zasady w umowie.