Pierwszy dzień w pracy jest stresującym wyzwaniem. Warto jednak pamiętać, że każdy ze współpracowników kiedyś stawiał pierwsze kroki na rynku pracy, a pierwsze chwile w firmie z pewnością nie były komfortowe. Martwisz się, jak wypadniesz? Jeśli spróbujesz przygotować się na tę okoliczność, z pewnością opanujesz stres, a wykonywanie czynności służbowych będzie prostsze. Czytaj dalej, a poznasz skuteczne sposoby na odnalezienie się w nowej pracy.
Strach przed nieznanym, czyli zapoznaj się z nowym miejscem pracy jeszcze przed pierwszym dniem
Pierwszy dzień w pracy wiąże się z licznymi obawami ze względu na strach przed nieznanym i nowym. Z tego względu warto poznać opinie innych osób na temat danej firmy, warunkach zatrudnienia, o panującej tam atmosferze, a także o specyfice pracy, kierunkach rozwoju przedsiębiorstwa, strukturze i realizowanych działaniach.
Z pomocą przychodzi Internet. Podstawą jest strona pracodawcy, ale pomocne są także fora dla pracowników. Zdobyte informacje ułatwią nawiązanie kontaktów ze współpracownikami. Dobrym rozwiązaniem jest także branie udziału w akcjach integracyjnych, które są obecnie częstą praktyką.
Od czego zacząć przygotowania na pierwszy dzień w nowej pracy?
Dzień przed tym istotnym wydarzeniem warto się wyspać, nawodnić i zadbać o zbilansowane posiłki, ponieważ czynniki te wspomogą koncentrację i zniwelują zmęczenie.
Ważny jest odpowiedni strój, zwłaszcza jeżeli w danej firmie obowiązuje dress code. Dbałość o szczegóły poprawi samopoczucie.
Oprócz tego w pierwszym dniu w nowej pracy przyda się notatnik i długopis, ponieważ standardem jest onboarding, czyli wstępne szkolenie, kluczowe dla procesu adaptacji w nowym środowisku.
Jak zrobić dobre wrażenie w nowym miejscu pracy?
To, jakie będzie pierwsze wrażenie o nowym pracowniku znacząco wpływa na jego późniejsze postrzeganie, dlatego pierwszego dnia nie można pozwolić sobie na spóźnienie, aroganckie zachowanie i niestosowny ubiór.
Ze względu na poznanie wielu nowych ludzi, warto przygotować kilkuzdaniową wypowiedź na swój temat. Dobrym rozwiązaniem jest także analiza podstaw savoir-vivre w biznesie, dzięki czemu można uniknąć niestosownego zachowania. Przydatne będzie także wyciszenie dźwięków telefonu i wyłączenie Internetu, aby całkowicie skoncentrować się na nowych zadaniach.
Dobre praktyki w nowym miejscu pracy
Pierwszy dzień w pracy może być trudny. Przydatna będzie cierpliwość i wytrwałość, np. w dążeniu do celu lub ścieżce awansu. Potrzebna jest również pokora, nawet u doświadczonej osoby. Dzięki niej łatwiej znosi się konstruktywną krytykę, co pozwala uczyć się od innych i doskonalić swój warsztat pracy, a to jest szczególnie istotne podczas wdrażania się w nowe obowiązki.
Pierwsze chwile w nowym środowisku to idealna okazja do nauki. Warto więc korzystać z pomocy innych osób, jeżeli dane zagadnienie jest niejasne oraz podejmować próby samodzielnego wyszukania informacji.
Czego unikać w nowej pracy?
Poznając nowe osoby, warto zrezygnować z drażniących tematów jak np. religia i polityka. Źle odbierane jest także plotkowanie, np. o poprzednim pracodawcy, ponieważ to obniża wiarygodność nowego pracownika.
Jak widać, mimo stresu i niepewności, pierwszy dzień w pracy może być całkiem przyjemny, jednak aby się tak stało, ważne są odpowiednie przygotowania.